REAL COMUNIT INVEST (CZ)

Služba – Hlídaní katastru nemovitostí.

Ukrást se dá leccos. Rohlík v samoobsluze, peněženka v přeplněné tramvaji, také kolo, pokud jej na ulici řádně nezajistíte řetězem. Ale dá se ukrást nemovitost?

Určitě si vzpomenete na uhlobarona Ptáčka z Cimrmanovy hry, který se zajímá o budoucnost svého dolu. Ten říká: „Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Ten se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít…“ Jenže se plete a stejně se plete i ten, co si totéž myslí o svém domu, bytu či pozemku.

Na krádež nemovitosti stačí méně, než by se mohlo zdát. Pojďme se na tento podvod podívat blíže.

Náš podvodník nejdříve musí zfalšovat smlouvu, ověřovací doložku a plnou moc. To stačí udělat doma od počítače. Delikvent pak s plnou mocí a falešným razítkem navštíví poštu a přesměruje svoji kořist do svých rukou.

Zfalšované smlouvy poté podvodník odnáší na katastrální úřad. Úřad zahájí řízení o povolení vkladu. Musí přitom poslat o chytsaném převodu dopis původnímu majiteli. Ale tento krok má už náš podvodník ohlídaný tím, že změnil adresu! Dopis mu přijde pěkně do rukou.

Úřad zapisuje do katastru nového majitele. Po dobu dvaceti dní je možné změnu zápisu připomínkovat. Právě to je první a taky jediná příležitost pro majitele nemovitostí, jak účinně a bezplatně do věci zasáhnout a dosáhnout spravedlnosti. Pokud během dvaceti dnů vznese proti změně zápisu protest, úřad mu dá za pravdu a podvodník nemá šanci. Stane-li se tak později, buďto to bude původního majitele stát majlant za právní služby, nebo (po uplynutí tří let) ztratí nárok na svoji nemovitost definitivně.

Takže jediná potíž spočívá v tom mít oči na štopkách a katastr hlídat.

Tady do hry vstupují softwary „hlídání katastru“, které toto činí automaticky. Některé denně, jiné jednou týdně, některé jednou za dvacet dní. Vždy ale tak, aby software měl možnost podchytit skutečně všechny změny. Bedlivý počítač pozná i jediné pozměněné písmenko v celém textu, takže změněné jméno vlastníka je pro něj hračka. Jakmile taková věc nastane, automaticky odeslaný e-mail příjemce služby okamžitě upozorní.

Zní to skvěle, ale přesto netvrdíme, že tato služba stojící v řádu stokorun ročně je vždy nutná. Málo se totiž ví, že tuto službu Vám poskytne i sám katastrální úřad, a to jen za jednorázový poplatek 200 Kč. Jsou zde ale jistá omezení. Jednak tato služba ohlídá jen nejvýše 20 nemovitostí, jednak ohlídá jen ty nemovitosti, jichž jste skutečným vlastníkem.

Někdy je ale praxe taková, že nemáte zájem hlídat (pouze) svůj majetek, ale také majetek, který Vám nepatří. Třeba jde o nemovitosti Vašich rodičů. V tom Vám právě bude prospěšná komerční služba. Trochu dražší, ale schopnější poskytnout více informací o větším množství nemovitostí.

Doufáme, že jste v tomto článku našli nové a cenné informace. Přejeme Vám, ať se Vám a Vašim blízkým veškeré podvody vyhnou obloukem.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *